Rozpoznanie objawów celiakii może być trudne. Czy Twoje dziecko nie może chodzić do szkoły z powodu bólów brzucha, zaparć, opryszczki lub innych problemów z miesiączką? Warto przyjrzeć się, czy są to pierwsze objawy celiakii.

Celiakia u dzieci

Celiakia u dzieci czyli choroba trzewna charakteryzuje się nietolerancją glutenu. Celiakia jest jedną z nielicznych chorób, która ma bezpośredni związek ze spożywaniem pokarmu i rozwojem poważnych, ogólnoustrojowych zaburzeń. Jest to choroba genetyczna, więc może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Ważne jest, aby wcześnie zdiagnozować celiakię u dzieci. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych powikłań. Celiakia często wiąże się z cukrzycą typu 1, autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy i zespołem Downa.

Dzieci z objawami celiakii

Wiek dziecka może mieć wpływ na to, jak wygląda celiakia u dziecka. Klasyczne objawy celiakii obejmują biegunkę, wymioty i ból brzucha u niemowląt. Najczęstsze objawy są widoczne w szkole i okresie dojrzewania:

  • niski przyrost masy ciała i niedobór
  • opóźnione dojrzewanie płciowe,
  • utrzymujące się afty w jamie ustnej
  • trudności w nauce,
  • zaparcia,
  • nietolerancja laktozy,
  • anemia oporna na leczenie
  • zaburzenia szkliwa zębów.

Objawy zwykle pojawiają się stopniowo. Zatrzymanie lub zaburzenie miesiączki może wystąpić u nastoletnich dziewcząt. Występują również krwawienia, zmniejszenie gęstości mineralnej kości (osteopatia) oraz złamania patologiczne. U pacjentów może wystąpić zanik mięśni (atrofia), osłabienie siły mięśniowej i przykurcze. Często pacjenci doświadczają ciągłego zmęczenia, osłabienia, a nawet depresji.

Dzieci z celiakią mogą doświadczać objawów skórnych

Dzieci z celiakią skórną może wystąpić swędzenie i dyskomfort w ich twarzy i kończyn. Jest to dermatitis mypetiformis lub choroba Durhinga. Celiakia jest chorobą, która dotyka dzieci. Powoduje rumień, pęcherzyki i grudki. Początek opryszczkowego zapalenia skóry następuje zwykle między 14 a 40 rokiem życia. Najczęściej zmiany występują na plecach, twarzy, kolanach, łokciach i pośladkach. Drapanie może powodować powstawanie blizn. Po spożyciu pokarmów zawierających gluten objawy skórne celiakii ulegają pogorszeniu.

Dzieci z celiakią mają objawy neurologiczne

U dzieci z celiakią najbardziej znane są objawy padaczki i neuropatii. Ataksja, czyli utrata koordynacji w ciele, jest powszechna w celiakii. Jest ona najbardziej zauważalna w kończynach górnych. Uszkodzenie nerwów obwodowych i zaburzenia czucia mogą również dotyczyć osób cierpiących. Dotyczy to od 8 do 10% pacjentów. Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy jak drżenie mięśni i zaburzenia mowy, a także upośledzony refleks.

Ukryta celiakia u dzieci

"Choroba wieku dziecięcego" jest również znana jako ukryta celiakia u dzieci. Ponieważ objawy zmieniają się u rosnących dzieci, często określano je mianem "choroby wieku dziecięcego". Często były one mylone z objawami innych chorób. Nietolerancja glutenu może powodować szeroki zakres objawów, które utrudniają jej zdiagnozowanie. Może występować w trzech postaciach: cichej, jawnej i ukrytej.

Są to objawy, które można zmierzyć i zbadać. Te objawy są tym, co nazwałbyś "objawami klinicznymi". Dają one natychmiast znać, czy coś jest nie tak. Mogą być nieobecne i utrudniają zdiagnozowanie celiakii. Można jednak zauważyć opóźniony rozwój fizyczny. Jest to również częsty objaw u dzieci. Stan i rozwój kości, oraz mięśni może również wskazywać na niedobór niezbędnych składników odżywczych. Te warunki mogą świadczyć o ukrytej celiakii.

Celiakia może powodować objawy pozajelitowe.

Najbardziej widocznymi objawami pozajelitowymi celeiakii są:

  • Objawy hematologiczne
  • Neurologiczne i psychiatryczne.
  • endokrynologiczne,
  • ginekologiczne,

Liczne badania wykazały, że zaburzenia gospodarki wapniowej mogą być również objawem choroby trzewnej. W przypadku nieleczenia może dojść do osteoporozy. Badania dogłębne przeprowadzono na pacjentach z postacią utajoną. Stwierdzono w nich, że dochodzi do zmniejszenia mineralizacji kości.

Jak rozpoznać wczesne stadium celiakii?

Z celiakią wczesną możemy mieć do czynienia u dzieci, gdy tylko zaczną spożywać gluten. Może to nastąpić już w 5 miesiącu życia. Choroba trzewna może rozpocząć się, gdy dziecko doświadcza wymiotów i biegunek. Te niepożądane zachowania mogą wystąpić w ciągu kilku minut od spożycia glutenu. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca, aby gluten wprowadzać w pierwszych czterech do dwunastu miesięcy życia dziecka.

Należy też mieć własne obserwacje. Ważne jest, aby znać badania, które można wykonać, aby stwierdzić, czy dziecko ma celiakię.

Profesjonalne testy DNA mogą potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie. Badania te polegają na pobraniu od dziecka próbki policzka, aby sprawdzić, czy odpowiedzialny za to gen znajduje się w łańcuchu DNA.
Aby wykryć przeciwciała, wykonaj testy serologiczne, które badają surowicę krwi: EmA, DGP i tTG.
Biopsja jelita cienkiego nie będzie konieczna, jeśli celiakia zostanie wcześnie wykryta. Jest to ważne dla wielu rodziców, ponieważ zabieg jest bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu.

Jaka dieta jest najlepsza dla chorych na celiakię?

Diety bezglutenowe dla chorych na celiakię obejmują usunięcie z diety ziaren pszenicy i ich odmian (orkisz żyto, jęczmień, owies). Do ukrytych źródeł glutenu należą przetworzone mięsa, ryby, produkty mleczne oraz aromatyzowane kawy i herbaty owocowe. Gluten często ukrywa się pod pojęciem "białko roślinne", gdyż znajduje się w wielu produktach. Ważne jest prawidłowe oznakowanie produktów, z czego nie wszyscy producenci zdają sobie sprawę.

Dziecko może jeść chleb, ciasta, ciastka i makarony. Jednak mąka bezglutenowa jest produkowana ze skrobi pszennej bezglutenowej. Może też jeść bezglutenowe gotowe potrawy, takie jak galaretki, ciasta, ciastka, wędliny. Można jeść żywność bezglutenową:

  • mięsa,
  • ryby,
  • owoce,
  • warzywa,
  • jajka,
  • mleko,
  • tłuszcze,
  • orzechy,
  • kasze.

Leczenie polega na wdrożeniu ścisłej diety bezglutenowej, pod nadzorem specjalisty. Ponieważ jest to dieta eliminacyjna, ważne jest, aby nie robić jej samodzielnie.

Zasada 5 U w przypadku celiakii u dzieci

W leczeniu celiakii ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i przyjęcie długoterminowego planu leczenia. Przy planowaniu jadłospisów warto wziąć pod uwagę zasadę 5 U autorstwa prof. Stanisława Berbera. Zasada ta mówi, że dieta powinna być:

  • Różnorodna - w każdym posiłku można jeść produkty ze wszystkich kategorii żywności.
  • Umiarkowana - Nie za dużo, ale i nie za mało - utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  • Regulowana - Stała liczba i częstotliwość posiłków w ciągu dnia
  • Niska zawartość soli, cukru i tłuszczu

Sport jest sposobem na włączenie do swojego dnia codziennej aktywności. Może to być tak proste jak spacer. Każdy ruch jest dobry dla pobudzenia pracy jelit.

Podsumowanie

Badania pokazują, że celiakia dotyczy 1% populacji świata. Zdecydowana większość osób cierpiących na celiakię o tym nie wie. Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią (i na Diecie Bezglutenowej) 95% chorych na celiakię w Polsce nie wie o chorobie i jest narażona na rozwój długotrwałych powikłań. Warto pamiętać, że celiakia jest chorobą genetyczną i dbać o nasze dzieci. Warto zadbać o to, aby każdego dnia w swoim życiu, a także w życiu swojego dziecka, stosować zasadę 5 U prof. Stanisława Berbera. Pozwoli to na wyeliminowanie objawów celiakii. Jeśli zostanie ona wykluczona, będzie można skierować życie dziecka na właściwą drogę.

Warto przeczytać